Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna PRAKTIS | Stefana Starzyńskiego 3a, 76-200 Słupsk | ☎ 530 055 301 | Badania logopedyczne

Autyzm a tlenoterapia – leczenie autyzmu w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda leczenia, która zdobywa coraz szersze zastosowanie w medycynie i sporcie. Swoje miejsce znalazła ona również w leczeniu różnych zaburzeń rozwojowych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednym z nich jest autyzm, w przypadku którego komora hiperbaryczna może przynieść wyjątkowo pozytywne skutki łagodzące objawy tego zaburzenia. Jak wygląda leczenie autyzmu w komorze hiperbarycznej? Jakie są pozytywne skutki tlenoterapii u dzieci z autyzmem? Odpowiadamy.

Czym jest autyzm?

Autyzm to złożony zespół zaburzeń funkcjonowania oraz rozwoju OUN (ośrodkowego układu nerwowego). Głównym jego objawem są nieprawidłowości w zakresie wyrażania siebie i swoich uczuć, umiejętności komunikowania się oraz tworzenia relacji z innymi. Zaburzenie to wiąże się również z trudnościami w zespalaniu odczuć zmysłowych, które przejawiają się zaburzeniami integracji sensorycznej.

Jednym z najistotniejszych objawów tego zaburzenia jest odcięcie się od świata zewnętrznego, a także problemy z wyrażeniem potrzeb oraz uczuć, co prowadzi do zablokowania wymiany informacji z otoczeniem. Oznacza to, że mózg osoby autystycznej jest najbardziej pokrzywdzonym organem i to on wymaga największego wsparcia oraz najintensywniejszej terapii.

Jak wygląda diagnoza autyzmu, czyli ADOS 2?

Diagnoza autyzmu odbywa się przy pomocy wielowymiarowego testu psychologicznego o nazwie ADOS 2. Jest to w pełni standaryzowane narzędzie pozwalające na zweryfikowanie, czy problemy, z którymi zmaga się dziecko to autyzm. W przypadku najmłodszych pacjentów ADOS opiera się na zabawie z wykwalifikowanym diagnostą, który ocenia umiejętności komunikacyjne małego pacjenta oraz inne aspekty jego funkcjonowania.

Leczenie autyzmu w komorze hiperbarycznej

Na czym polega leczenie autyzmu przez tlenoterapię?

W toku wielu badań nad ośrodkowym układem nerwowym oraz funkcjonowaniem mózgu dowiedziono, że efektywne dostarczenie tlenu komórkom nerwowym mózgu może być znaczącym czynnikiem łagodzącym objawy wielu zaburzeń, takich, jak chociażby autyzm. Jedynym sposobem na zapewnienie tak wysokiego poziomu dotlenienia komórek mózgu jest właśnie tlenoterapia hiperbaryczna.

Leczenie autyzmu przez tlenoterapię polega na wdychaniu 100-procentowego tlenu przez specjalną maskę. Dzieje się to w komorze, która gwarantuje podwyższenie ciśnienia do co najmniej 1,4 ATA. Jest to o tyle ważne, gdyż jedynie w takich warunkach tlen jest w stanie przenikać przez tkanki i docierać tam, gdzie normalnie nie jest w stanie dotrzeć.

Co ważne, tlenoterapia dzieci Słupsk jest jedną z bardziej akceptowanych form wsparcia małych autystyków. Przebieg seansu w komorze jest dla dziecka komfortowy, a nawet może kojarzyć się z miłą przygodą. Pacjent nie musi robić nic poza leżeniem na wygodnym materacu i wdychaniu tlenu przez maskę. Dzieci, które lubią być otulane, można dodatkowo przykryć miękkim kocem.

Jakie rezultaty w leczeniu autyzmu może przynieść komora hiperbaryczna?

Leczenie autyzmu w komorze hiperbarycznej niesie ze sobą szereg korzyści takich jak:

• większe dotlenienie mózgu,
• stymulacje namnażania komórek macierzystych,
• zmniejszenie stanów zapalnych mózgu,
• sprawniejsze usuwanie toksyn z organizmu,
• szybszą regenerację jelit.

Dzieci poddawane sesjom w komorze hiperbarycznej są spokojniejsze, dzięki czemu poprawia się ich koncentracja, umiejętność komunikowania się oraz jakość snu. Rodzice, którzy decydują się na leczenie autyzmu przez tlenoterapię, zauważają również znaczące zwiększenie sprawności motorycznej swoich dzieci, wzrost apetytu, czy poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Wszystko to sprawia, że terapia tlenowa to rozwiązanie, które jest w stanie efektywnie wspierać każdego małego autystycznego pacjenta.

Terapia tlenowa Słupsk
☎530 055 301

Zostaw komentarz