Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
Na czym polega wczesne wspomaganie rozwoju dziecka?
WWR to wielospecjalistyczne i wielokierunkowe działania, mające na celu poprawę funkcjonowania dziecka w tym obszarze rozwojowym, który jest zaburzony. Mogą być one realizowane już od pierwszych dni życia i trwają do momentu podjęcia przez dziecko nauki w szkole. Można je zakończyć wcześniej, jeżeli terapeuci prowadzący terapię stwierdzą, że założone cele zostały osiągnięte.
Komu przysługuje wczesne wpomaganie rozwoju dziecka?
Wczesne Wspomaganie Rozwoju jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci od 0 do 7 roku życia. Podstawowe założenie to prowadzenie oddziaływań w takim kierunku, aby dziecko zostało przygotowane do podjęcia nauki w szkole oraz prawidłowo funkcjonowało w obszarze poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym. Ilość godzin przyznawanych do terapii WWR waha się od 4 do 8 w miesiącu.
Wśród problemów, których stwierdzenie bywa wskazaniem do WWR, wymienić można przede wszystkim:
- zaburzenia ze spektrum autyzmu,
- niepełnosprawność intelektualną,
- opóźnienie rozwoju mowy,
- opóźnienie rozwoju ruchowego,
- znaczne wady wzroku,
- deficyty słuchu.
Do tego, aby dziecko mogło korzystać z wczesnego wspomagania rozwoju, konieczne jest posiadanie orzeczenia o potrzebie WWR. Gdy rodzic podejrzewa, że jego dziecko nie rozwija się prawidłowo, powinien się zgłosić do rejonowej PPP. Tam – po zebraniu wywiadu z rodzicami i przeprowadzeniu wymaganych badań – zostaje, w razie potrzeby, wydane stosowne orzeczenie.
Jak wygląda wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w poradni?
- Zajęcia prowadzą specjaliści o bogatych kwalifikacjach i doświadczeniach terapeutycznych oraz z dużym zaangażowaniem w pracę z dzieckiem.
- Z dzieckiem pracuje zespół specjalistów w zależności od jego potrzeb edukacyjno-rozwojowych.
- W pracy zespołów priorytetem jest wielospecjalistyczna konsultacja, zespołowość, kreatywność, współpraca z rodzicem, obserwacja rozwoju dziecka i stosowanie odpowiednich działań terapeutycznych, indywidualnie do potrzeb dziecka.
- Zajęcia w zależności od potrzeb prowadzi zespół w składzie: psycholog, pedagog, logopeda, oligofrenopedagog, fizjoterapeuta, terapeuta SI czy dogoterapeuta.
- Zespół tworzy program terapeutyczny, kierując się zaleceniami opinii o potrzebie wczesnego wspomagania wydawanych przez państwowe i niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Wczesne wspomaganie rozwoju – dlaczego warto?
Czy wiecie, że pierwsze lata życia dziecka to czas intensywnego rozwoju? To właśnie wtedy mózg malucha rozwija się najszybciej, a każde doświadczenie ma ogromny wpływ na jego przyszłość.Dlatego tak ważne jest wczesne wspomaganie rozwoju (WWR). Co to takiego? To specjalistyczne zajęcia, które pomagają dzieciom rozwijać się harmonijnie we wszystkich sferach: ruchowej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej. WWR to nie tylko pomoc dla dzieci z trudnościami. To inwestycja w przyszłość każdego malucha!
Co daje WWR?
Dzięki WWR, dzieci mają szansę na pełne wykorzystanie swojego potencjału, co może prowadzić do lepszych wyników w szkole i życiu dorosłym. Rodzice, którzy angażują się we wczesne wspomaganie rozwoju, mogą również lepiej zrozumieć potrzeby i możliwości swoich dzieci. Wspieranie dziecka od najmłodszych lat przynosi korzyści, które będą odczuwalne przez całe życie.
WWR to pomoc nietylko dla dziecka
Wczesne wspomaganie rozwoju pomaga nie tylko dziecku, ale i jego rodzinie. Opiekunom zapewniana jest chociażby psychoedukacja, której istotą jest wyjaśnianie, skąd mogą brać się występujące u malucha trudności, a także informowanie o tym, jak rodzice powinni reagować w razie przejawiania przez ich pociechę nieprawidłowych zachowań.
Potrzebujesz więcej informacji? Zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.