Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna PRAKTIS | Stefana Starzyńskiego 3a, 76-200 Słupsk | ☎ 530 055 301 | Badania logopedyczne

Dziecięce uzależnienie od nowoczesnych technologii plagą XXI wieku — wywiad w Radio Koszalin z Beatą Waraksą

Uzależnienie od nowoczesnych technologii to ogromny problem, który dotyka sporą część ludzi na całym świecie. Według badań zdecydowana większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez Internetu i mediów społecznościowych. Niestety problem ten zaczyna dotykać coraz młodsze dzieci, a w poradniach pojawiają się przerażeni rodzice 2- i 3-latków, reagujących ogromną agresją na próby zabrania telefonu lub tableta. To właśnie tego niebezpiecznego zjawiska dotyczyła rozmowa w Radio Koszalin, w której udział wzięła nasza pani dyrektor Beata Waraksa.

Coraz młodsi uzależnieni od technologii

W rozmowie z Radiem Koszalin dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Słupsk Beata Waraksa przyznała, że uzależnienie od nowoczesnych technologii dotyczy już nawet 2-letnich dzieci. Maluchy trafiające do przychodni w Słupsku potrafią być agresywne, mają problemy z mówieniem i nie rozwijają się prawidłowo.

Przerażający jest również fakt, że według badań przytoczonych przez Beatę Waraksę dzieci w tak młodym wieku potrafią spędzać przed ekranem nawet 5 godzin dziennie. Pani dyrektor wspomniała również o innowacyjnej aplikacji PHONE STOP stworzonej przez naukowców z Akademii Pomorskiej w Słupsku, która ma za zadanie pomóc rodzicom w diagnozie uzależnienia oraz pracy nad uwolnieniem dziecka z technologicznego nałogu. Więcej na ten temat można odsłuchać na stronie Radia Koszalin, gdzie umieszczono zapis rozmowy.

Serdecznie zapraszamy do przesłuchania całego wywiadu:

Skąd się bierze i jak leczyć uzależnienie od telefonu u dzieci?

Skąd bierze się uzależnienie od technologii u najmłodszych?

Niestety, winę za tego typu uzależnienia ponoszą rodzice, którzy w ogromnej liczbie przypadków sami nie potrafią na dłużej rozstać się ze swoim smartfonem. Dzieci, naśladując swoich najbliższych, zaczynają pragnąć tego, co oni, czyli ekranu, który dostarcza bodźców i prostej rozrywki.

Bardzo często zdarza się również tak, że dorośli puszczają bajki już kilkumiesięcznym dzieciom, by ładnie zjadły posiłek lub siedziały spokojnie w trakcie wizyty u znajomych. W ten sposób rodzi się silne uzależnienie, które zaczyna dotykać coraz młodsze dzieci.

Gdzie udać się po pomoc?

W przypadku silnego uzależnienia połączonego z zachowaniami agresywnymi warto jak najszybciej zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Nasza Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna PRAKTIS to miejsce, w którym uzależniony maluch i jego rodzice uzyskają wsparcie i wszelkie niezbędne wskazówki, by walczyć z tym niezwykle trudnym nałogiem.

Podejrzewasz, że Twoje dziecko może być uzależnione od telefonu?
Nie zwlekaj i umów się na wizytę u naszego specjalisty!

Zostaw komentarz