Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna PRAKTIS | Stefana Starzyńskiego 3a, 76-200 Słupsk | ☎ 530 055 301 | Badania logopedyczne

Wpływ diety na zdrowie i samopoczucie dziecka

Odpowiednio zbilansowana dieta ma niebagatelny wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Jest ona szczególnie istotna u dzieci, których intensywny rozwój wymaga wsparcia pokarmem jak najwyższej jakości. Różnorodne badania prowadzone przez ostatnie lata dowiodły, że to, co jedzą nasze dzieci ma również ogromny wpływ na ich zachowanie, a niektóre z produktów mogą istotnie zaburzyć codzienność malucha.

Mówimy nie cukrom, sztucznym dodatkom i tłuszczom trans

Wszechobecny rozwój i coraz lepszy dostęp do zagranicznych produktów sprawiły, że słodycze i przetworzona żywność stały się powszechne i dostępne niemalże na każdym kroku. Batoniki, kaszki, jogurty i słodkie napoje to dla współczesnych dzieci codzienność. Niestety, tego typu produkty to prawdziwa bomba kaloryczna, pełna szkodliwych cukrów, dodatków, konserwantów, barwników oraz tłuszczy trans. Większość rodziców podaje swoim dzieciom tego typu produkty z jak najlepszymi intencjami. W końcu są one smaczne, a maluchy chętnie po nie sięgają. Nie każdy, jednak zdaje sobie sprawę, że nadmiar tych składników w diecie może nieść ze sobą katastrofalne skutki.

Duże spożycie cukru i gwałtowny wzrost poziomu glukozy powoduje huśtawki nastrojów i nadpobudliwość u dzieci, które przeradzają się w apatię, płaczliwość i rozdrażnienie w chwili spadku tego poziomu. Dodatkowo cukier działa na człowieka jak swego rodzaju narkotyk, potrafiąc skutecznie uzależnić od siebie nawet dorosłą osobę.  Podobnie działają tłuszcze trans, czyli tłuszcze utwardzone, które znajdziemy w ciastkach, frytkach, hamburgerach czy margarynie. Ich nadmiar ma niezwykle destrukcyjny wpływ na mózg oraz układ nerwowy dziecka, które staje się agresywne i drażliwe.

Nie należy zapomnieć również o substancjach dodawanych by poprawić wygląd, konsystencję  i smak żywności. Mowa tutaj o wszelkich syntetycznych barwnikach, zagęstnikach i polepszaczach smaku, których nadmierne spożycie może prowadzić do nadpobudliwości, niepokoju, zaburzeń snu a nawet trudności w nauce.  

Jak więc ustrzec swoje dziecko, przed tymi wszystkimi negatywnymi skutkami złej diety? Skąd czerpać wiedzę o tym, co jest dla nas dobre a co złe i jak przekonać malucha do zmiany nawyków żywieniowych?

Nauka zdrowego stylu życia

PRAKTIS to jedyna w Słupsku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która oferuje zajęcia pedagogiki ruchu wzbogacone o konsultacje żywieniowe. Celem takich zajęć ma być holistyczne podejście do zdrowia dziecka, dzięki któremu można wpływać nie tylko na jego zdrowie ale też zachowanie, jakość snu czy koncentrację w trakcie nauki.

Oferta poradni skierowana jest do rodziców, których dzieci potrzebują, zarówno terapii pedagogicznej jak i terapii przez ruch. Zajęcia te gwarantują niezbędną pomoc pedagogiczną oraz zindywidualizowany program ćwiczeń wspomagający harmonijny, a przede wszystkim prawidłowy rozwój ciała dziecka. Dopełnieniem programu są konsultacje żywieniowe z rodzicami, wsparcie merytoryczne dotyczące żywienia całej rodziny oraz analiza diety dziecka.

Nowe zajęcia w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej PRAKTIS poprowadzi Marcin Pawłowski, który jest pedagogiem, trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia. Pan Marcin to również zdobywca tytułu Trenera Roku 2017, plebiscytu Głosu Pomorza, organizator szkoleń dietetycznych i eventów promujących zdrowy styl życia. Swoją wiedzę systematycznie aktualizuje w trakcie wielu szkoleń i kursów dotyczących żywienia i zdrowia mamy i dziecka, psychodietetyki czy też dietoterapii w praktyce.

Zostaw komentarz